Światowy przemysł miedziowy


10 października 2022, 02:12

Jak cenna jest miedź? Kiedyś miedź stanowiła większość centów w Stanach Zjednoczonych (obecnie jest to głównie kompozycja cynku), a ostatnio wiadomości o kradzieżach miedzi uświadomiły jej wartość. Złodzieje chętnie odbierają miedź z przewodów telefonicznych i podstacji elektrycznych, często na wielkie osobiste ryzyko, aby sprzedać je na złom. Nawet w coraz bardziej bezprzewodowej globalnej społeczności miedź odgrywa ważną rolę w sposobie, w jaki pracujemy i żyjemy. Jako doskonały przewodnik elektryczności i ciepła, ten metal szlachetny pozostaje aktualny i jest bardzo poszukiwany.

 

Szybkie fakty o światowym przemyśle miedziowym

 

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa około 400 funtów miedzi do różnych celów - okablowania, gotowania, a nawet części samochodowych. (Źródło: Stowarzyszenie Górnictwa Arizony)

Miedź to jeden z najbardziej wszechstronnych pierwiastków na świecie. Poddaje się recyklingowi i jest kowalny i jest używany do tworzenia mosiądzu i brązu.

Statua Wolności jest prawdopodobnie najlepszym przykładem konstrukcji wykorzystującej duże ilości miedzi. Do jego budowy zużyto prawie osiemdziesiąt ton.

Według Geology.com w samych Stanach Zjednoczonych może być nawet 300 milionów ton miedzi.

Średnio rocznie na całym świecie można wydobywać około 85 milionów ton metrycznych.

 

Kraje o największej produkcji miedzi

 

Copper Investing News, z ich najnowszych danych, donosi, że następujące kraje przodują w przemyśle miedziowym:

 

Chile – W dzisiejszych czasach ludzie mogą kojarzyć chilijski przemysł wydobywczy z wypadkiem w 2010 roku, w którym świat oglądał dramatyczne ratowanie trzydziestu trzech górników w pułapce. Zanim to nastąpiło, Chile produkowało ponad pięć milionów ton miedzi rocznie i pozostaje światowym liderem w branży. Eksport miedzi stanowi jedną trzecią dochodu narodu.

Stany Zjednoczone – W ciągu ostatnich dwóch stuleci górnictwo górnicze w USA osiągnęło szczyt w 2000 r., kiedy wyprodukowano ponad dwa miliony ton metrycznych. Dramatyczny spadek produkcji w następnej dekadzie spowodował wzrost wartości, co może tłumaczyć wzrost liczby kradzieży. (Źródło: United States Geological Survey)

Peru - Peru jest obecnie drugim co do wielkości producentem miedzi na świecie po Chile. W kraju znajduje się również jedna z największych takich kopalń na świecie. (Źródło: USGS)

Chiny – Chociaż produkcja miedzi wynosi średnio mniej niż milion ton rocznie, Chiny są większym konsumentem miedzi i szukały nawet gdzie indziej uzupełnienia swoich rezerw. Niedawno chiński biznesmen przejął kopalnię w Botswanie. (Źródło: CBS)

Przyszłość przemysłu miedziowego

 

Wraz z wszechstronnością miedzi rośnie możliwości jej wykorzystania. Miedź jest używana we wszystkim, od bicia waluty po budowę statków towarowych. Pewnego dnia linie telefoniczne mogą ulec awarii, ale użyta w nich miedź może zostać wykorzystana do innych potrzeb. Korzystanie z kopalń rezerwowych w USA i wzrost recyklingu z pewnością sprawią, że miedź będzie cennym metalem na całym świecie.

 

Sprawdź więcej na https://www.electris.pl/

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz