Problem środowiskowy związany z plastikiem...
05 lipca 2022, 16:35
Wygląda na to, że plastik jest wszędzie, gdzie spojrzysz. Od samochodów, którymi jeździmy, po produkty, które konsumujemy, od rur na trawnikach po szczotki, których używamy w łazienkach. Skoro plastik jest wszędzie, jak może być tak źle?
Nasze oceany są źródłem większości tlenu na Ziemi i stanowią integralną część naszego globalnego ekosystemu. Odpady, które tworzymy z naszego uzależnienia od plastiku, dosłownie zagrażają naszym oceanom. Według Californians Against Waste (CAW): „W niektórych najbardziej zanieczyszczonych obszarach Pacyfiku plastik sześciokrotnie przewyższa plankton!”
Według niedawnego artykułu w San Francisco Chronicle, na Pacyfiku unosi się stos gruzu, który jest dwa razy większy od Teksasu. Ta sterta gruzu wielkości kontynentu została nazwana przez biologów morskich Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci składa się z dosłownie milionów punktów śmieci – w większości z plastiku. W 2006 roku Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych oszacował, że w każdej mili kwadratowej oceanu można znaleźć 46 000 kawałków pływającego plastiku. Jest to dosłownie największe na świecie składowisko odpadów, które unosi się na Oceanie Spokojnym.
Od naszych śmieci do naszych oceanów
Jak plastikowa torba, którą zabrałeś do domu ze sklepu spożywczego, ląduje na Oceanie Spokojnym? Niestety, do 90% plastiku znajdującego się w naszych oceanach pochodzi ze spływów miejskich.
Rosnąca epidemia
Podczas gdy zbiera się coraz więcej odpadów, powstaje ich więcej. W ciągu ostatnich 20 lat produkcja tworzyw sztucznych podwoiła się i nadal się rozwija. Dzięki produktom z tworzyw sztucznych oferującym producentom żywotność wynoszącą 1000 lat, o ile konsumenci nie zareagują na ten problem, będzie on tylko rósł.
Ilość plastiku w oceanach ma ogromny wpływ na wiele różnych zwierząt. Niektórzy biolodzy szacują, że miliony ptaków i innych gatunków morskich po prostu zmarły z głodu lub jakiegoś zatrucia po omyłkowym spożyciu plastiku podczas poszukiwania pożywienia. Nasza malejąca populacja żółwi morskich jest ekstremalnie zagrożona.
Niemożliwy problem
Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska mamy do czynienia z czymś, co niektórzy mogą uznać za problem niemożliwy, stwierdzają, że „na niektórych obszarach można zebrać duże fragmenty, ale po prostu nie jest możliwe dokładne oczyszczenie części oceanu, która obejmuje obszar kontynentu i rozciąga się na 100 stóp pod powierzchnią”.
Naszym jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest zagospodarowanie naszych odpadów na lądzie, zanim dotrą do oceanów.
Czy plastik można poddać recyklingowi?
Chociaż plastik można poddać recyklingowi, nie jest to proces cięty i suchy. Recykling żywic petrochemicznych lub tworzyw sztucznych jest procesem zarówno kosztownym, jak i skomplikowanym. Kiedy plastik jest poddawany recyklingowi pokonsumenckim, zwykle jest on „przetwarzany w dół”. Kiedy plastikowy pojemnik na żywność jest przetwarzany w dół, jest ponownie używany, ale nigdy nie zostanie ponownie zakwalifikowany jako plastik spożywczy. Za każdym razem, gdy plastik jest poddawany recyklingowi, traci się pewien poziom wartości. Jeśli jakikolwiek produkt wymaga downcyklingu, nie należy go uważać za zrównoważoną opcję.
Sprawdź więcej na https://wasko.info.pl
Dodaj komentarz