Archiwum 01 marca 2023


Jak spawać łukiem
01 marca 2023, 17:35

Spawanie łukowe to przydatna umiejętność dla wszystkich majsterkowiczów oraz osób pragnących rozpocząć karierę w tej dziedzinie. Maszyny spawalnicze są łatwo dostępne w większości sklepów ze sprzętem, a wszystko, czego potrzebujesz, to zasilacz, kilka elektrod i gotowe.

Przed rozpoczęciem ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty bezpieczeństwa pracy. Spawanie łukowe wiąże się z ekstremalnymi temperaturami, bardzo jasnym białym światłem i narażeniem na promieniowanie UV. Ważne jest, aby cała skóra była zakryta i zwracać szczególną uwagę na oczy. Nosić dobrej jakości przyłbicę spawalniczą z odpowiednią osłoną przeciwsłoneczną. Powinieneś mieć również kurtkę, grube rękawiczki, fartuch i buty na gumowej podeszwie. Wszystkie te elementy można kupić w większości sklepów ze sprzętem.

Po pierwsze, będziesz chciał poświęcić trochę czasu na przygotowanie powierzchni. Możesz użyć szlifierki kątowej, aby oczyścić krawędzie i usunąć rdzę, stare spoiny lub brud. Za pomocą szlifierki kątowej pomocne jest również wykonanie fazowania pod kątem 45 stopni wzdłuż krawędzi, które mają być spawane. Pomoże to uzyskać mocną, głęboką spoinę.

Skonfiguruj spawarkę łukową i podłącz ją do źródła zasilania. Upewnij się, że zacisk uziemiający ma dobre połączenie z obrabianym przedmiotem i usuń wszelkie przeszkody, takie jak farba. Zaciśnij również oba elementy, które zamierzasz zespawać, aby zapobiec ich przesuwaniu się podczas wykonywania pierwszego spawania.

Mając wszystko na swoim miejscu, możesz przystąpić do spawania. Zbliż elektrodę do miejsca, w którym chcesz rozpocząć spawanie i naciągnij maskę spawalniczą na twarz. Będzie bardzo trudno cokolwiek zobaczyć, dopóki nie zaczniesz spawania. Zarysuj powierzchnię przedmiotu obrabianego elektrodą; powinno to wytworzyć łuk, który z kolei stopi elektrodę, tworząc tak zwane jeziorko spawalnicze. Trzymając elektrodę pod kątem 90 stopni, powoli przesuwaj wzdłuż sfazowanej krawędzi, zachowując jedną trzecią jeziorka przed sobą. Twoja elektroda powinna pozostawać w stałej odległości od przedmiotu obrabianego, co jest znane jako długość łuku. Długość łuku powinna być mniej więcej taka sama jak średnica elektrody.

Po dotarciu do końca spoiny zdejmij uchwyt i wyłącz zasilanie. Po ostygnięciu użyj młotka, aby usunąć „żużel”, który utworzył się na ściegu spoiny.

Dowiedz się więcej na https://handlowiec-rs.pl/spawarki