03 maja 2022, 19:03
Spawanie MIG, jak większość z nas wie, to półautomatyczny proces spawania łukowego, w którym przez uchwyt spawalniczy podawany jest ciągły, topliwy drut elektrodowy i gaz osłonowy. Na końcu pistoletu znajduje się końcówka stykowa, która przekazuje prąd do drutu. Zarówno drut, jak i gaz osłonowy są aktywowane w celu wykonania spoiny, gdy operator naciśnie spust pistoletu.
Zalety spawania MIG
Spawanie to jest dość popularne, ponieważ jest łatwe do nauczenia i nie wymaga specjalnych umiejętności. Nawet początkujący operator będzie w stanie osiągnąć dobrą spoinę przy minimum praktyki.
Ludzie preferują spawanie metodą MIG, ponieważ jest znacznie szybsze niż spawanie elektrodą otuloną i oszczędza czas. W związku z tym koszt operacyjny tego spawania jest niższy niż spawania elektrodą otuloną ze względu na oszczędność czasu. MIG dostosowuje się do ograniczonej długości elektrody, co pozwala na dłuższe spoiny z mniejszą liczbą przerw.
Poza tym nie ma również marnotrawstwa spoiw i ogólnie rzecz biorąc, cieńsze materiały można spawać znacznie łatwiej metodą MIG niż spawanie elektrodą otuloną. Jeszcze jednym powodem, dla którego ludzie preferują spawanie MIG, jest to, że spawanie MIG jest procesem uporządkowanym i nie wymaga żużla, jak w przypadku spawania elektrodą otuloną. MIG z pewnością zapewnia bardzo wygodne sczepianie i dopasowywanie części, a dzięki ciągłej szpuli spoiwa występuje bardzo niewielka strata króćca.
Spawanie to jest wszechstronne i nadaje się do różnych zastosowań, w tym - zaczepów przyczep, napraw i renowacji karoserii samochodowych, sprzętu rolniczego/rancza, projektów domowych, naprawy taczek, rowerów itp. Ten rodzaj spawania wymaga mniej czasu w porównaniu z innymi rodzaje procesów spawalniczych.
Wady spawania MIG
Początkowy koszt instalacji MIG jest wysoki, biorąc pod uwagę reduktory i gaz osłonowy - chociaż niektóre spawanie MIG można wykonać z samoosłonowym rdzeniem topnikowym i bez gazu lub reduktora.
Faktem jest, że spawarką MIG można spawać wszystkie rodzaje materiałów. Jednak w procesie MIG różne materiały wymagają różnych drutów i gazów. Na przykład stal miękka może być spawana drutem samoosłonowym lub CO2 lub gazem mieszanym CO2, ale aluminium wymaga użycia argonu.
Niewskazane jest spawanie zabrudzonych materiałów spawarkami MIG.
Mówi się, że należy zawsze spawać na możliwie najczystszym materiale, aby w celu uzyskania najlepszych wyników zeskrobać farbę, rdzę lub inne zanieczyszczenia w miejscu wykonywania spoiny.
Nie da się ukryć, że sprzęt spawalniczy MIG jest bardziej skomplikowany, droższy i mniej przenośny, a uchwytem spawalniczym trudno manewrować. Spoiwo może zaplątać się w podajniku drutu, co denerwuje operatora i wydłuża czas przestoju. Operator musi cierpliwie utrzymywać przewody i wkładki w prostej pozycji, aby umożliwić prawidłowe podawanie metalu wypełniającego.
Podsumowując
Gdy naładowany elektrycznie drut jest podawany do łuku spawalniczego, jest to spawanie MIG. MIG jest powszechnie preferowany, ponieważ przewody spawalnicze są bardzo łatwe do wykonania. W rzeczywistości mówi się, że nawet roboty mogą być wykorzystane do wykonania pracy mechanicznej. Spawarka MIG jest w stanie pracować z prawie wszystkimi dziećmi metali, choć najpopularniejsze są aluminium i stal miękka.
Artykuł opracowany z https://techspaw.com.pl/produkty/tig